Öntözőrendszer házilagos kivitelezésben - szereld magad öntözés
Öntözőrendszer házilagos kivitelezésben - öntözőrendszer építés saját kezűleg - szereld magad öntözőrendszerHa van vállalkozó kedve saját öntözőrendszerének összeállítására - bátran fogjon neki, mi megadjuk a kellő segítséget a rendszer tervezéséhez, kivitelezéséhez, beállításához.
Hogyan kezdjünk hozzá?
Tervezzük, vagy terveztessük meg leendő öntözőrendszerünket.
Az öntözőrendszer tervezésről részletesebben a következő oldalon olvashat.
A tervezés az egész rendszer kiépítésének az alapja, ezért, ha a feladat nagysága meghaladja saját lehetőségeinket, bátran forduljunk szakemberhez, terveztessük meg!
A kész tervekkel a kezünkben aztán bátran fogjunk hozzá a rendszer kiépítéséhez.
Kitűzés
Az öntözési terv alapján tűzzük ki a szórófejek helyét - használjunk egyszerű karókat, melyeket a zónáknak megfelelően szinkódolunk.
Jelöljük ki a csővezetékek helyét, használjunk színes jelölő spray-t, vagy mészport, de bármilyen zsinórral is kitűzhetjük a zónákat.
Ássuk ki a csőhálózat helyét. Az ásáshoz használjunk minél keskenyebb ásót. Alapvetően egy 10 cm széles ásó is alkalmas a csőhálózat helyének megásására.
Az ásás mélysége kb. 30 cm legyen, tehát egy jó ásónyomnyi mélységben szedjük ki a talajt.
Ássuk ki a szelepdobozok helyét is. Gondoljunk arra, hogy a szelepszerelvény összeállítása során szerelvény tényleges méreténél sokkal nagyobb munkagödörre lesz szükségünk. Egy 4-6 zónás szelepdoboz összeállításához, a kényelmes munkavégzés érdekében, egy kb. 1 m x 1 m-es munkagödröt kell kiásnunk.
Beállt füves területen előbb a felső gyepes réteget szedjük le vékonyan. A felszedett gyepet, gyeptéglákat gondosan egymás mellé helyezve, később a azok visszahelyezése sem okoz majd különösebb gondot.
Szerelés
Idomok felteflonozásaA tömítőgyűrű nélküli menetes idomokat teflon tömítéssel szigeteljük. Természetesen más szigetelő anyagokat is használhatunk, úgy mint loctite, kóc stb.
A szigetelő anyagot mindig a menetiránynak megfelelően tekerjük rá a menetre - balról jobbra.
A zónakiosztásnak megfelelően tekerjük ki a csőhálózatot. A csövek fektetésével egy-időben az elektromos kábeleket is fektessük be az árokba. Az elektromos vezetékek lehetőleg az árok aljára kerüljenek, így kevésbé érheti őket fizikai sérülés. A speciális öntözéstechnikai kábel simán, védőcső nélkül is fektethetők, az egyéb vezetékeket viszont gégecsőbe kell fektetni.
A szórófejeket a csővezetékre többféle módon is felszerelhetjük. Mi most a fejbekötés legpraktikusabb módját mutatjuk be, melyben a szórófejek egy speciális vékony csővel kapcsolódnak a gerinchálózathoz.
Nyeregidom ( bilincs, megfúrós idom) felszerelése
A nyeregidomokat a szórófejektől kb. 30-40 cm-es távolságban helyezzük el a vízfolyásnak megfelelően.
A felszerelt nyeregidomba tekerjük bele a beteflonozott könyökidomot. Ugyanígy járjunk el a szórófejjel is.
Vágjuk méretre a fejbekötő csövet, majd csavarjuk rá a fejbekötő idomra a szórófejen és a bilincsen.
Szelepszerelvény összeállítása
A mágnesszelepek bekötése
A mágnesszelepeket legpraktikusabban hollanderes szelepkötő idomok segítségével köthetjük be, így egyben megkönnyítjük az esetleges későbbi javítást.
A kereskedelmi forgalomban számtalan professzionális minőségű szelepkötő idom található.
A szelepszerelvény összeállítása után végezzünk próbanyomást, majd mosassuk át a rendszert, ezáltal
eltávolítjuk a csőhálózatba bekerült szennyeződéseket.
Kössük be elektromosan a mágnesszelepeket. Használjunk vízmentes kötödobozt, vagy zsírszigetelésű csatlakozókat.
A kivitelezésék során , a magunk részéről 3M típusú vízmentes csatlakozókat használunk, melyek szerekése rendkívül egyszerű, hosszú időn keresztűl biztosítják a szelepszerelvény elektromos részének vízmentes csatlakoztatását.
Az esőérzékelő felszerelése.
Az esőérzékelőt legpraktikusabban az automata közelében helyezhetjük el.
Felszerelése nem bonyolult, csupán arra kell ügyelnünk, hogy egy szélmentes csapadéknak minden irányból kitett helyre kerüljön.
Automata elhelyezése
Az öntözőrendszer automatikát, típustól függően, számtalan helyen elhelyezhetjük.
Arra ügyeljünk, hogy a vezérlő jól látható helyen legyen, hiszen alkalmanként hozzá kell nyúlnunk a programhoz.